Ukrainian English German Italian Polish Spanish

Міжнародна науково-практична конференція

25 November 2016

23 листопада п.р. на базі НМЦ «Агроосвіта» проведено Міжнародну науково-практичну конференцію «Роль аграрних вищих навчальних закладів у розвитку малих форм господарювання як фактора соціально-економічної стабільності сільських територій та самозайнятості населення».

 

Конференція проходила у вигляді панельних дискусій за напрямами «Сільські території в період змін» та «Основні напрями діяльності аграрних навчальних закладів та наукових установ у реалізації концепції сталого розвитку сільських територій». Серед головних тем дискусійних панелей було обговорено питання ролі навчального закладу у розвитку сільських територій та реалізації спільних міжнародних проектів з розвитку сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів; напрями оптимізації співпраці аграрних вишів з представниками малого аграрного виробництва; взаємодія дорадчих служб з наукою, освітою, бізнесом, місцевою владою; потенціал кластерів у вирішенні завдань сталого розвитку сільських територій; мотивація і напрями підтримки малих форм господарювання у сільському господарстві; управління науковими дослідженнями щодо сталого сільського розвитку; роль наукових і освітніх установ у розвитку сільських територій і передачі знань сільському населенню; соціальна відповідальність агробізнесу в контексті сільського розвитку в Україні, розвиток несільськогосподарських галузей на сільських територіях та інші не менш цікаві теми.

Конференцію відкрили Олена Ковальова, заступник Міністра аграрної політики та продовольства України, Максим Кобзистий, начальник відділу організації наукового супроводу та трансферу інновацій департаменту науково-освітнього забезпечення та розвитку підприємництва на селі Мінагрополітики України, Ігор Будько, завідувач сектору аграрної та спеціальної освіти департаменту вищої освіти МОН, Віталій Саблук, експерт Всеукраїнської асоціації сільських та селищних рад та Тетяна Іщенко, в.о. директора Науково-методичного центру «Агроосвіта».

Тема конференції є однією із глобальних груп проблем сучасності, що пов'язані зі взаємовідносинами людини і природи (обмеженість природних ресурсів, зміна клімату, енергетична, сировинна, продовольча, охорона навколишнього середовища, зайнятість населення, розвиток території). Тобто – проблеми взаємодії людини та середовища проживання, суспільства і природи. Крім того, в загальному масштабі зростає прагнення населення до поліпшення своїх статків. Все це потребує зміни підходів до політики, підприємництва, науки, освіти та прийняття практичних рішень.

Глобальні процеси економіки країни вирішуються на регіональному рівні. До 2030 р., за дослідженнями науковців, найбільший попит матимуть фахівці виробничих спеціальностей, зокрема у сфері агровиробництва і сільського господарства.

Сільське господарство забезпечує нас продуктами харчування, природними ресурсами, формує культурні ландшафти та сільські території. Привабливість сільських територій, створення комфортних умов для життя на селі дуже важливі для всього суспільства. На сьогодні здійснюються заходи щодо удосконалення та оптимізації державної підтримки аграрної галузі, створення сприятливих умов для розвитку саме малого та середнього бізнесу, розвитку кооперації на селі, розбудови інфраструктури аграрного товарного ринку. Все це має сприяти розвитку сільських територій, створенню нових робочих місць, залученню інвестицій.

Університет, коледж мають виступати як драйвери інновацій, як фактори розвитку регіону (вплив на зайнятість, розвиток місцевого бізнесу, особливо малого, які можуть супроводжуватися навчальним закладом, сприяти розвитку місцевої громади).

Зрозуміло, що на конференції неможливо дати відповіді на всі запитання та вирішити всі проблеми. Але будь-яке питання потребує обговорення.

Тому учасники конференції, заслухавши виступи щодо стратегічних пріоритетів розвитку сільських територій та засад сталості із урахуванням ролі і напрямів модернізації діяльності аграрних навчальних закладів та наукових установ у реалізації концепції сталого розвитку сільських територій і підвищення якості життя людей у сільській місцевості, визнали за необхідне:

- сприяти просвітницькій роботі серед сільського населення шляхом створення навчально-консультативних центрів на базі навчальних та науково-дослідних установ, дорадчих служб, розвитку проектів допомоги;

- рекомендувати навчальним закладам, науково-дослідним установам запровадити проведення циклів тематичних навчально-практичних семінарів з поширення засад та результатів наукових досліджень щодо реалізації концепції сталого розвитку сільських територій у вітчизняній практиці;

- забезпечити консолідацію зусиль наукового потенціалу ВНЗ аграрного профілю та науково-дослідних установ щодо надання консультаційної підтримки сільським громадам у реалізації основних напрямів стратегії розвитку аграрного сектору України, розробки та реалізації стратегічних пріоритетів розвитку сільських територій та інвестиційних проектів із урахуванням економіко-еколого-соціальної їх ефективності, що сприятиме раціональному використанню виробничого сільськогосподарського виробництва, поліпшенню добробуту сільського населення, створенню нових робочих місць, підтримці розвитку підприємницької ініціативи у суб’єктів малого агробізнесу, збереженню навколишнього середовища, розвитку органічного виробництва тощо;

- узагальнити зарубіжний досвід та вітчизняну практику щодо створення, функціонування дієздатних регіональних об’єднаних територіальних громад, а також забезпечити його поширення серед органів місцевого самоврядування;

- об’єднати зусилля вітчизняної аграрної освіти, науки та практики, а також передовий зарубіжний досвід для підвищення професійного рівня дорадників, розвитку дорадчої освіти;

- забезпечити модернізацію освітніх програм підготовки здобувачів аграрної освіти (молодший спеціаліст, бакалавр та магістр) шляхом орієнтації на інновації в аграрному секторі та з огляду на регіональні особливості.

У заході взяли участь науковці, науково-педагогічні, педагогічні працівники вищих навчальних закладів, представники бізнесу, фермерських господарств, органів місцевого самоврядування, дорадники, інші особи, діяльність яких пов’язана з розвитком сільських територій. Це представники 30 вищих навчальних закладів, наукових установ (ННЦ «Інститут аграрної економіки», ДУ «Інститут економіки та прогнозування НАН України», Укрпромагропродуктивність», Консалтингове агентство «УкрАгроКонсалт», Agricom Group, Міжнародна фінансова корпорація), громадських організацій (Добробут громад, Національна асоціація сільськогосподарських дорадчих служб України, Народний рух захисту Землі). Серед іноземних гостей були Ніколя Перен, радник з питань сільського господарства Посольства Франції в Україні, Йохахім Ленц, керівник проекту «Німецько-українська співпраця в галузі органічного сільського господарства», Марія Ярошко, провідний експерт Німецько-українського агрополітичного діалогу, Альфонс Бальманн, професор ІАМО (Німеччина).

 

kam lnay tntu eu

 

Наші координати

Тернопільська обл., Борщівський р-н,        м. Борщів, вул. Грушевського 15

  • map: мапа
  • Tel: 03541 2-15-13, 03541 2-15-52
  • E-mail: 1
  • Post: 48702

Погода

Хмарно

10°C

Борщів

Хмарно

Вологість: 69%

Вітер: 20.92 km/h